Uroczystą konferencją zainaugurowaliśmy innowacyjny projekt muzykoterapeutyczny

Uroczystą konferencją zainaugurowaliśmy innowacyjny projekt muzykoterapeutyczny

Oficjalną konferencję otworzyli Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE oraz Konrad Kleczkowski, prezes fundacji Mondo Dell Arte.

Najważniejszym momentem był występ uczestników, czyli uczniów ZPE i absolwentów z warsztatów terapii zajęciowej. Część z nich śpiewała i grała na prostych instrumentach perkusyjnych, część tańczyła do tradycyjnej muzyki warmińskiej. Lucyna Kulawczuk, nauczycielka i koordynatorka projektu w ZPE podkreślała, że to zaledwie drobny ułamek ich możliwości.

Projekt muzykoterapii autorstwa warszawskiej fundacji realizowany jest po raz pierwszy w ZPE, w pewnym sensie w pilotażowy sposób. Uczestniczy w nim ponad 70 uczniów i absolwentów ZPE z różnymi niepełnosprawnościami - autyzmem, zespołem Aspergera, zespołem Downa, porażeniem mózgowym. Idea polega na tym, że dwa razy w tygodniu biorą udział w dodatkowych zajęciach muzyko - i ogólnie artterapeutycznych - z elementami teatru tańca, plastyki, filmu, reportażu. Dodatkowo słuchają w domu specjalnie dobranych utworów muzyki klasycznej. Intensywna terapia sztuką ma poprawić ich funkcjonowanie w każdej sferze życia, ulepszyć koncentrację, wyeliminować zachowania niepożądane. Produktem finalnym zajęć będzie także utwór audiowizualny, czyli krótkometrażowy film traktujący o lokalnym patriotyzmie z punktu widzenia młodego człowieka z niepełnosprawnością. Po raz kolejny uczestnicy projektu zaprezentują się szerszej publiczności w grudniu br., przedstawiając muzyczne jasełka.

Patronami projektu są: Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, TVP 3 Olsztyn, Fundacja Integracja i portal niepelnosprawni.pl. Zajęcia merytoryczne prowadzą nauczyciele: Anna Wangin, Beata Malko, Magdalena Bielicka - teatr tańca; Michalina Kłujszo - Chudzińska, Anna Wangin - artterapia, Katarzyna Niedziałkowska, Ewa Letki, Nina Suberlak - Zając- zajęcia z elementami tańca i plastyki; Eliza Kwiatkowska, Aneta Godlewska, Magdalena Zbróg -zajęcia z elemtami filmu; Olga Joniec, Joanna Zadrożna, Barbara Zenik, Lucyna Kulawczuk, Izabela Sawilska - zespół muzyczny.

poprzednia aktualność następna aktualność