Ja nie widzę Ciebie, Ty zauważ mnie...

Ja nie widzę Ciebie, Ty zauważ mnie...

Mimo że ZPE jest szkołą ukierunkowaną na pomoc dzieciom z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, od wielu lat prowadzone są tutaj akcje i kampanie na rzecz wsparcia osób niewidomych i słabowidzących.

Zawsze co roku obchodzimy 15 października ich międzynarodowe święto - Dzień Białej Laski i nie inaczej jest w tym roku. Obchody przeciągnęły się jednak na cały tydzień.

- Rozpoczęliśmy od wizyty Daniela Rupińskiego, niewidomego muzyka, który uczestniczył w zajęciach kulinarnych - mówi Elżbieta Andrulonis, nauczyciel tyflopedagog, koordynator akcji. - Przed nami konkurs plastyczny, zajęcia o alfabecie Braille`a w bibliotece, warsztaty ceramjiczne i kulinarne oraz spotkanie z podopiecznymi DPS PZN z ul. Paukszty. Dziś (16.10) szkołę odwiedził pan Czesław z domu pomocy PZN z terapeutą Katarzyną Sobczak. Czytał wiersze patriotyczne używając specjalnie powiększonego druku.

W ten sposób chcemy zwrócić uwagę uczniów na inne niepełnosprawności, pomóc im zrozumieć ludzi niewidomych i słabowidzących.

Elżbieta Andrulonis dodaje, że ZPE stara się o przedłużenie certyfikatu Szkoły Przyjaznej Niewidomym, nadanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 dla Dzieci Niewidomych w Bydgoszczy. Intensywne obchody Dnia, a w zasadzie tygodnia, Białej Laski, są z pewnością ważnym argumentem.

poprzednia aktualność następna aktualność