Aktualności Zespołu Placówek Edukacyjnych

III Wyjątkowy Wernisaż za nami. Bijemy rekordy, łamiemy stereotypy

Tegoroczny Wyjątkowy Wernisaż był rekordowy pod każdym względem. Nabywców znalazły wszystkie ze 120 prac, zysk z ich sprzedaży przekroczył 5, 1 tys. zł, najwyższą cenę 700 zł osiągnął obraz Ewy Zawalich, a jeden z gości wydał blisko 1700 zł! - Już wiadomo, że we wrześniu na wycieczkę do teatru w Warszawie pojedzie autokar pełen uczniów - mówi Anna Wangin, nauczyciel - organizator wernisażu. - Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój wkład w sukces przedsięwzięcia. 

czytaj więcej

Oczy przemówiły dzięki technologii

 Żyjemy w czasach, gdy nawet czterokończynowe porażenie mózgowe przestaje być barierą w kontaktach ze światem. Dziś każdy człowiek z niepełnosprawnością ruchową może komunikować się za pomocą komputera, sterując urządzeniem ruchem gałek ocznych. We wtorek 15. 05 za sprawą gdańskiej firmie Assis Tech mieliśmy okazję przetestować Cyber Oko. Niewykluczone, że urządzenie zagości na stałe w ZPE. 

czytaj więcej

Pobiegliśmy z Rotary w szczytnym celu

Silna reprezentacja ZPE wzięła udział w III Charytatywnej Sztafecie Integracyjnej "O co biega" organizowanej przez Rotary Olsztyn. W ten sposób pomogliśmy zebrać fundusze na sprzęt sportowy dla Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z al. Piłsudskiego.

czytaj więcej

Dźwięk w roli głównej. XII spotkanie koła naukowego Hybrydy

Nauczyciele gimnazjum ZPE połączyli lekcje fizyki i języka polskiego. Tak powstała innowacja pedagogiczna ZPE -  koło naukowe "Hybryda". Dziś (27.03) odbyła się kolejna, dwunasta już dyskusja, tym razem poświęcona dźwiękom, w bardzo szerokim ujęciu. Od czysto fizycznej definicji przez podejście biologiczne po reminiscencje literackie. - Spoiwem spotkania są emocje - mówiła na wstępie polonistka Ewa Dominiak, koordynator koła razem z fizykiem Danielem Ussem.

czytaj więcej

Powiatowy Konkurs Rękodzielniczy w ZPE

 Takiego konkursu nigdy wcześniej w regionie nie było :-) Młodzież z niepełnosprawnością intelektualną z czterech szkół powiatu olsztyńskiego już jutro (21. 03) będzie rywalizować w ZPE o tytuł mistrza rękodzieła. Patronat nad wydarzeniem sprawują Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Organizatorki to Michalina Kłujszo - Chudzińska (koordynator), Anna Wangin i Katarzyna Wasiak, nauczycielki Parku Pracy II. 

czytaj więcej

Wyjątkowa wystawa na niebieskie święto

 Zbliża się kwiecień, Światowy Miesiąc Świadomości Autyzmu. Z tej okazji w środę 21 marca w Urzędzie Miasta odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy obrazów autorstwa najstarszych uczniów ZPE, połączone z kiermaszem wielkanocnego rękodzieła. Już dziś zapraszamy!

czytaj więcej

Polska czyta Wyspiańskiego. Dziś czytaliśmy w ZPE

Nasza szkoła już po raz czwarty włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie", organizowaną przez Kancelarię Prezydenta RP. Tegoroczną lekturą było "Wesele". W roli lektorów wystąpili uczniowie i nauczyciele.

czytaj więcej

Uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych

 Nie pogodzili się z zamianą okupacji hitlerowskiej na sowiecką, do końca walczyli o wolną Polskę. Komunistyczny reżim skazał większość z nich na śmierć, a wszystkich na wymazanie z kart historii. Obecnie są wzorami bohaterów, a dzień 1 marca jest od 2011 roku ich świętem - Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Dziś (2 marca) w ZPE odbyły się dwa apele upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. 

czytaj więcej